Leśny Mózg 2025

Zapraszamy na kolejną edycję naszego zimowego cyklu - Leśny Mózg 2025! Czekają na Was 4 etapy od grudnia 2024 do marca 2025.

WOM 2024 - bieg klasyczny i sprinterski
Pragniemy Was serdecznie zaprosić na Warszawską Olimpiadę Młodzieży 2024 - w biegu klasycznym i biegu sprinterskim. Zapraszamy do lektury - prezentujemy najważniejsze szczegóły odnośnie organizowanej przez nas imprezy.

W sobotę 12 października zapraszamy Was na bieg klasyczny, który odbędzie się na mapie "Las Młochowski" w Otrębusach. Natomiast w niedzielę 13 października wracamy na nasz Ursynów, gdzie na mapie "Park Polskich Wynalazców" odbędzie się bieg sprinterski.
Zgłoszenia na zawody  są już otwarte - przez stronę PZOS lub przez stronę orienteering.waw.pl.
Dostępny jest również Biuletyn, gdzie przeczytacie o wszystkich szczegółach odnośnie imprezy. Zapraszamy do lektury i zapisywania się na biegi!  

Tabelka poniżej będzie aktualizowana o kolejne informacje przed zawodami.
Bieg Bieg klasyczny Bieg sprinterski
Lokalizacja

Szkoła podstawowa w Otrębusach (ul. Piaseckiego 2, Otrębusy)

CLVIII Liceum Ogólnokształcące (ul. Szolc-Rogozińskiego 2, Warszawa)

Parametry tras Parametry tras - bieg klasyczny i sprinterski
Listy startowe  Lista Startowa Klasyk  Lista Startowa Sprint
Wyniki Live Wyniki Live Klasyk Wyniki Live Sprint
Wyniki  Wyniki Oficjalne Wyniki Oficjalne 
Międzyczasy WinSplits Klasyk WinSplits Sprint 
Mapy  Mapy Klasyk  Mapy Sprint
Livelox  Bieg klasyczny Bieg sprinterski 
Zdjęcia    Zdjęcia
 
 

 

Fun Run Przygoda z mapą 2024

Gorąco zapraszamy na cykl 4 biegów na Ursynowie skierowanych do wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w biegu na orientację! 

Szybki Mózg 2024

Zapraszamy na Szybki Mózg 2024 - 12. edycję naszego kultowego cyklu, w ramach którego odbędzie się 5 biegów sprinterskich na terenie Warszawy.

UNTS Cup 2024 (zmiany!)

Pragniemy Was serdecznie zaprosić na UNTS Cup 2024 - 3 biegi w 2 dni w terenie tegorocznych MP w middlu i nocnym! Zapraszamy na stronę Mistrzostw Polski do odpowiedniej zakładki.

1% na UNTS
Zdjęcia

Historia

Początki były trudne. Na wielkim blokowisku, które dopiero zaczynało powstawać nikt nie myślał o sporcie, a jednak znalazła się grupka zapaleńców, którzy przy pomocy wielu znakomitości polskiego sportu (m.in. I. Szewińska, Z. Krzyszkowiak, J. Mulak, W. Reczek, Z. Makomaski) 28 stycznia 1988 roku zwołali zebranie założycielskie. W marcu oficjalnie powołano do życia pierwszy klub sportowy na "dzikim" Ursynowie - było to Ursynowsko - Natolińskie Towarzystwo Sportowe. Dokument aktu założycielskiego, który do dzisiaj wisi na honorowym miejscu w klubie, podpisali: Janusz Połeć (prezes), Jerzy Engel (v-ce prezes ds. sportu), Wojciech Król (v-ce prezes ds. inwestycji), Stefan Słysz (skarbnik), Zbigniew Kęskiewicz (sekretarz), oraz członkowie: Lech Bartnik, Jerzy Zajbert, Wojciech Kobus, Roman Pakuła, Marcin Potok, Marcin Doboszyński, Krzysztof Uriasz i Jerzy Smirnow.

Klub w momencie powstania posiadał dwie sekcje: lekkoatletyczną i brydża sportowego. Szczególnie prężnie rozwijała się sekcja LA, w której po kilku miesiącach trenowało prawie 200 dzieci pod okiem siedmiu fachowych instruktorów. W następnym roku (1989) powstały nowe sekcje: szachowa, warcabów 100 polowych i tenisa stołowego.

W roku 1989 zawodnicy UNTS odnieśli pierwsze sukcesy na arenie ogólnopolskiej i lokalnej: brydżyści skończyli ligę na bardzo dobrym 7. miejscu, zaś brydżystki zdobyły dwa medale w Mistrzostwach Polski. W związku z przejęciem od Osiedla Imielin budowy kortów tenisowych przy ul. Hirszfelda i dokończenia tej inwestycji, w roku 1990 powstała sekcja tenisa ziemnego. Na początku tego roku dzięki inicjatywie Beaty Tynelskiej powstała również sekcja biegu na orientację, składająca się głównie z zawodników z SP nr 330.

Na początku lat 90 klub cały czas się rozwijał i w końcu oddał do użytku "Korty Imielińskie". Dzięki powstaniu dodatkowych miejsc do gry w tenisa, szkółka tenisowa rozrosła się i trenowało w niej już ponad 120 dzieci. Rok 1992 przyniósł współpracę sekcji szachowej z Telewizją Polską. Przez cały rok trwała akcja propagująca szachy wśród najmłodszych, a nasi młodzi zawodnicy co tydzień gościli w "Teleranku". Oprócz tradycyjnych imprez sportowo - rekreacyjnych, UNTS zorganizował po raz pierwszy dużą imprezę ogólnowarszawską - Mistrzostwa Warszawy w biegach przełajowych (w Powsinie). Impreza ta została bardzo dobrze oceniona przez Okręgowy Związek LA, w wyniku czego klub stał się jej stałym organizatorem.

W październiku 1993 roku korty tenisowe przy ul. Hirszfelda zostały przykryte powłoką balonową. Inwestycja ta umożliwiła grę w tenisa w dobrych warunkach przez cały rok, a także pozwoliła na dalszy rozwój szkółki tenisowej. W ciągu zimy 93/94 odbyły się aż 22 turnieje tenisowe dla dzieci i młodzieży. W roku 1994 nasi brydżyści zdobyli dwa medale Mistrzostw Świata (złoto - Apolinary Kowalski wraz z zawodniczką z Olsztyna w mikstach, srebro - drużyna, w której grali m.in. Krzysztof Lasocki i Piotr Gawryś), ale klub opuściła niestety sekcja piłkarska, a także upada sekcja warcabowa. Mimo sporych trudność finansowych w klubie powstała sekcja wodniacka, która rozpoczęła działalność od mocnego akcentu, zostając współorganizatorem ogólnopolskiego "Słonecznego Pucharu Wisły".

W maju 1996 roku Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze powołało nowy Zarząd Klubu. W jego skład weszli: Lech Bartnik (prezes), Stanisław Kostaniak (v-ce prezes ds. sportowych), Marek Nowakowski (v-ce prezes ds. organizacyjnych), Anna Janowska (v-ce prezes), Tadeusz Górnicki (skarbnik), oraz członkowie: Ludomir Parfianowicz, Apolinary Kowalski, Bogdan Obrocki i Mikołaj Łączyński. Rok 1996 przyniósł najlepsze wyniki sportowe w dotychczasowej historii klubu. Nasi zawodnicy zdobyli 11 medali (w tym 3 złote) w Mistrzostwach Polski Seniorów, 3 medale (2 złote) w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, oraz kilkanaście medali w Mistrzostwach Polski Juniorów i Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży. W tym roku odbył się po raz pierwszy na kortach przy ul. Hirszfelda, organizowany przez Fundację Polski Tenis i UNTS, międzynarodowy turniej tenisowy kobiet "Ursynów Cup". Był to challenger WTA o puli nagród 10 000 USD.

Rok 1997 przyniósł dużą stratę dla klubu - z sekcji szachowej odszedł nasz najlepszy zawodnik - Maciej Nurkiewicz. Klub zawiesił również działalność szkółki tenisa stołowego, ograniczając się jedynie do organizacji cyklicznych turniejów o "Grand Prix Ursynowa". W roku 1999 po trwającym trzy lata kryzysie (brak jakichkolwiek dotacji z gminy) Zarząd Klubu podjął decyzję o zawieszeniu sekcji szachowej. Jednocześnie wzrosły szanse na powstanie własnej bazy sportowej. W związku z utworzeniem w SP nr 325 klasy o profilu sportowym (lekkoatletyka), na terenie tej szkoły miało powstać boisko sportowe. W plebiscycie na "10 najlepszych sportowców Ursynowa" zwyciężyła Anna Górnicka - Antonowicz.

W listopadzie 2000 roku w trakcie Walnego Zebrania Sprawozdawczo - Wyborczego wybrany został nowy Zarząd, w skład którego weszli: Wojciech Łyżwiński (prezes), Stanisław Kostaniak (v-ce prezes ds. sportowych), Marek Nowakowski (v-ce prezes ds. organizacyjnych), Wiktor Pikula (skarbnik), oraz członkowie: Tadeusz Górnicki, Joanna Parfianowicz, Lech Bartnik i Waldemar Lenczewski.

Począwszy od roku 2005 duże sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej zaczęła odnosić sekcja orientacji sportowej, której czołowymi zawodnikami do dziś są Monika Gajda, Maciej Gromadka i Piotr Parfianowicz. Aktualnie w klubie funkcjonują trzy sekcje - biegu na orientację, brydża sportowego i tenisa ziemnego.